KMa: Greenaway, Kieslowski

5. září 2007 v 19:35 | faced |  FiLM
Peter Greenaway: Krátké filmy Petera Greenawaye
Britský režisér Peter Greenaway si kultovní pověst získal již v sedmdesátých letech svými krátkými dokumenty. Ty ovšem nikdy nepřipomínaly prosté záznamy skutečnosti: přizpůsobují si realitu originálním a dodnes šokujícím způsobem a vyprávějí příběhy o světě příštího velkého režiséra, plné fantazie, poezie a černého humoru. Filmy: Okna / D jako dům / Drahý telefon / Vodní Wracketi / Intervaly / Přepracování vertikálních charakteristik. (KMa)
Peter Greenaway: The Draughtsman's Contract (1982) (csfd)
Módní malíř Neville získá zajímavý kontrakt. Má za úkol během dvanácti dní vytvořit dle vlastního uvážení dvanáct kreseb venkovského šlechtického sídla. Velmi pikantní jsou podmínky smlouvy, podle níž si sám může určit kompozice, tvořit v době nepřítomnosti pána domu, přičemž paní domu mu musí být bezvýhradně a ve všem k dispozici. Umělec si zcela podmaní sídlo a jeho obyvatele a drze si činí narok na ''vlídnosti'' paní domu, která se zoufale snaží najít způsob, jak smlouvu zrušit. (KMa)
Krzysztof Kieslowski: Krótki film o milosci (1988) (csfd)
Mladý pošťák Tomek tajně dalekohledem pozoruje Magdu, která bydlí v domě naproti přes ulici. Magda je promiskuitní třicátnice a na své okolí působí dojmem ženy, jíž nic nechybí - zejména pokud jde o zájem mužů. Šmírování se promění v milostný cit, takže Tomek nakonec sebere opdvahu a vyzná Magdě lásku... (KMa)
Krzysztof Kieslowski: Blizna (1976) (csfd)
Stefan Bednarz je úspěšný inženýr, jehož úkolem je postavit chemičku a zajistit vše potřebné k úspěšnému běhu továrny, a to včetně pracovních sil. Ve chvíli, kdy padne volba na město, kde s manželkou kdysi žili a oddaně ''sloužili straně'', si Stefan uvědomí, že další krok v jeho kariéře rozhodně nebude jednoduchý. (KMa)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama