Semafor: Člověk z půdy

20. srpna 2007 v 18:26 | David Fadinger |  DiVADL0
Vystudovaný reklamní grafik a divadelník amatér Jiří Suchý přichází na pražskou divadelní scénu s naprosto jedinečnou formou autorského divadla koncem padesátých let. Své nemalé publikum si získává již v pražské Redutě ve skupině V. Sodomy a prvních zásadních ohlasů dosahuje tvorbou v Divadle Na zábradlí, které zakládá s Ivanem Vyskočilem (Kdyby tisíc klarinetů, Šest žen). Jiří Suchý Divadlo na Zábradlí opouští v roce 1959 s následným úmyslem založit vlastní autorské divadlo hudební komedie, plně odevzdané jeho vlastní vizi inspirované především tvorbou Voskovce a Wericha.
Suchý získává prostor na Malé scéně Ve Smečkách a má představu zde zastřešit několik uměleckých aktivit, společně s dalšími umělci angažovanými v divadelních a divadlu příbuzných aktivitách, se skromnými ambicemi bavit diváky. Zakládá tedy divadlo malých forem, vyhraňuje sedm základních, a tak vzniká Divadlo SEdmi MAlých FORem: hudební komedie + poezie + hudba + film + výtvarné umění + tanec + loutky = SEMAFOR. Záměrů, jak byly průběžně realizovány, bylo pochopitelně zpočátku více než sedm, a přestože publikum se brzy upnulo především na hudební komedie Suchého a Šlitra, které ostatní formy divadla Semafor zastínily, jmenujme především Divadlo poezie J. Ostermana, Divadlo masek J. Švankmajera, Černé divadlo J. Srnce, Dětský kabaret, experimentální filmy, výstavy a jazzové koncerty.
První premiérou na prknech nového Semaforu, bylo 30. 10. 1959 představení Jiřího Suchého Člověk z půdy s hudbou Jiřího Šlitra. Hudební komedie o divadle na divadle a jeho půdě, mladých lidech a jejich boji proti dekadenci, zatuchlosti a individualismu, který se na ně z půdy valí v postavě spisovatele Sonmmera.
Hráli a zpívali:
Petr - Ivan Dvořák
Martina - Pavlína Filipovská
Antonín Sommer, spisovatel - František Filipovský, Miroslav Horníček, Miloš Kopecký
Hedvika - Renata Tůmová
Malý lord - Rostislav Černý, Jiří Suchý
Přemysl - Waldemar Matuška
Nezamysl - Zdeněk Braunschläger
Výmysl - Václav Štekl
Nesmysl - Pavel Linhart
Hudbu Jiřího Šlitra hraje Orchestr divadla Semafor, kde dominuje především Ferdinad Havlík na saxofon a Karel Růžička za klavírem. Písně Suchého a Šlitra z představení Člověk z půdy se záhy, jako později mnoho dalších, stalo evergreeny. Nestárnoucí Pramínek vlasů, Dítě školou povinné, Život je pro mě obnošená vesta nebo Včera neděle byla se dodnes hrají a přijímají zcela autonomně. Úvodní píseň K smíchu toto představení je vůbec první, která zazněla na prknech divadla Semafor. Původně ji dvojice autorů napsala pro hru Smutné vánoce Ivana Vyskočila a dnes se její první tóny rozeznívají v melodii zvonku pří vstupu do nového Divadla Semafor v Dejvicích.
Výprava inscenace byla velmi jednoduchá. Podílel se na ní dnes slavný filmový režisér Jaromil Jireš. Scéna byla tvořena pouze štaflemi, modrou pohyblivou oponou se sluncem a fotografiemi půdy, jichž byl Jireš rovněž autorem. Kostýmy představení vybavila Běla Novotná-Suchá.
Během inscenování se u souboru vystřídali celkem čtyři režiséři, z nichž největší zásluhy lze patrně připsat J. Němečkovi, J. Vrbovi, představení režijně rozpracoval V. Lohniský.
Československá televize zaznamenala představení Člověk z půdy 13. 3. 1961, v přímém přenosu, za režie Františka Filipa. Pokud se pozastavíme nad kvalitou záznamu, nutno připomenout, že ten byl pořízen se záměrem televizního vysílání. Použití podřadného filmového materiálu, který následnému vysílání do televizních obrazovek dostačoval, je patrné v jeho gradační rozkolísanosti. Neohrabané televizní kamery často prohrávají bitvu s nízkou světelností a jejich čočky vlivem nedostatku světla a z toho plynoucích nejrůznějších optických vad nabízejí mnohdy rozostřené deklamující herce při okrajích obrazu. Nejen proto, aby byla práce kameramanům ulehčena, ale také s úmyslem zachytit atmosféru v publiku, je hlediště nasvíceno. Přinejmenším několik prvních řad, které vidíme v celkovém záběru na jeviště%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radim hottmar radim hottmar | 21. dubna 2008 v 10:22 | Reagovat

jé jé

2 Bž | Web | 4. srpna 2012 v 16:13 | Reagovat

Výborný článek - toto jsem hledala:-) dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama