Davidova poťouchlost. Pavel Surý, Tišnovské noviny 13/2003

10. listopadu 2006 v 14:19 | faced |  ART
David Fadinger vystavuje fotografie v čajovně U palce od 18. 5. 2003. Toto až nehorázné tvrzení - plakátováno - hodlám uvést na pravější míru.
Zaprvé: autorkou Davidovy podoby není samospoušť, ani... ale Monika. Zadruhé: nejde o čajovnu jako spíš o kultivovanou hospodu, kterou pokládám za zajímavou i podnětnou, to včetně všech obsluhujících i zahrádky. Zatřetí: že výstava trvá až do konce trpělivosti, to dá rozum. Začtvrté: zdánlivě rozum nedává ta setřená patina dávné až legendární poloviny let šedesátých. Ano, D. F. přímočaře mystifikuje a pokouší. Jeho zahrávání s ohněm, často s jinými démony popouzí. Umění provokace zvládá stejně dobře jako
studium právničiny. Nedávné výpovědi musely být absurdní. Oslavenec JUDr. Franz Kafka by musel být spokojen. Výpovědi se činí u stolu, na Cosi se přísahá a co když vedle stolů stojí pult? Škoda, že zasedání komisí nejsou veřejná, pobavil bych se. Věrohodně reprodukováno to už není ono. Výpovědí cituplnou až obnažující je zdánlivě nesourodé pásmo černobílých snímků a momentek, kterými se propadáme do bájného dětství. Takovými, jak nafotil Davidův milovaný dědeček Rudolf, jsme přeci tehdy byli. Usměvaví, hrající si. Až bezstarostní, než kolem nás projely kolony bratrských armád, za kterými se umně svedli přikrčit. Ti, co jsou prý už zase demokraté anevědomost hříchů něčím činí, čímsi nečiní. Holt, Bezstarostná jízda? Dobře věděli, jak profitovat - svou evidenci měli ve své stranické knížce. Dost! Davidovy fotky jsou už z přístupné Paříže, vpředu knihy bukunistů, vzadu chrám Té naší Paní (ateistům = Marie Panny). F. samozřejmě popouzí. Štve. Je. Avšak podněcuje. Je málo takových ne-Evropanů. Masírován davy se nutím i nudím. Na Davida řeknu jedno slovo - a Už je to tady!
Pavel Surý
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama