KMa: 5x Kurosawa

12. října 2006 v 9:26 | faced |  FiLM
Akira Kurosawa: Dô desu ka den (1970) (csfd)
Kurosawa tentokrát opouští středověká dějiště i své typické hrdiny - samuraje - a odkrývá bezútěšnost existence na dně společnosti prostřednictvím série tragikomických příběhů ze života obyvatel slumu v poválečném Tokiu. Dějově propletené miniatury načrtávají osudy lidí z nejnižších vrstev, kteří z tíživé reality, jež se stává každodenním bojem o přežití, utíkají do svých vlastních vysněných světů, existujících pouze v jejich hlavách... (KMa)
Akira Kurosawa: Shichinin no samurai (1954) (csfd)
Mistrovské dílo, jež inspirovalo celé generace diváků a filmových tvůrců - mnohými z nich je dodnes prohlašováno za nejlepší film všech dob. Obyvatelé středověké japonské vesnice mezi sebou ukrývají sedm samurajů, které najali, aby je ochránili před nájezdy loupeživých agresorů. Když nic netušící bandité vpadnou do osady vyrabovat zásoby, jež chudí rolníci nastřádali na zimu, strhne se krvavá vřava… (KMa)
Akira kurosawa: Yojimbo (1961) (csfd)
Děj Kurosawova easternu se odehrává v 19. st. Bezejmenný samuraj, jenž se ocitl pez pána, přichází do vesnice, rozdělené na dva vzájemně válčící tábory. Samuraj - představí se jako Sanjuro - brzy pochopí, že tohle místo ho může hodně potřebovat. Poté, co předvede ukázku svých bojových dovedností, začnou se o jeho ochranu ucházet obě znepřátelené strany. Sanjuro se rozhodne poštvat je proti sobě... (KMa)
Akira Kurosawa: Sanjuro (1962) (csfd)
Samuraj Sanjuro se vrací ve volném pokračování filmu Yojimbo, aby znovu tasil svůj meč a předvedl svůj důvtip. Sanjuro náhodně vyslechne rozhovor mladíků o korupci v jejich klanu. Poté, co se zkorumpovaná strana pokusí chlapce zatknout, jim Sanjuro pomůže uniknout. Sanjuro je exkurzí do společenských a politických zvyklostí feudálního Japonska a přináší psychologickou studii vůdcovství a nesmyslnosti války na pozadí napínavé akce a inteligentní zábavy. (KMa)
Akira Kurosawa: Kakushi toride no san akunin (1958) (csfd)
Sedlákům Taheimu a Matakishimu válka nepřinesla očekávaný výdělek, a tak se vydávají na cestu domů. Při svém putování krajinou potkávají zasloužilého generála, jenž doprovází mladou princeznu - poslední žijící členku rodu Akizuki, na jejíž dopadení je vypsaná odměna. Generál s princeznou se potřebují dostat přes nepřátelské území a využijí k tomu pomoci rolníků. Ti jsou pro vidinu slíbené odměny ochotni podstoupit jakékoliv riziko... (KMa)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama